18.05.2020
Контрольний письмовий твір на одну з тем(роботу здати до 19.05.):
1. Роман-притча "Алхімік" Пауло Коельо - шлях духовного збагачення головного героя протягом життєвого періоду пригод.
2. Особливості фантастики, ідея одухотворення життя у драмі-феєрії "Синій птах" Моріса Метерлінка.
04.05.2020
Тема. Пауло Коельо. "Алхімік"
Великі слова Пауло:
Біографія Пауло Коельо
Пауло Коельо (Paulo Coelho) – бразильський письменник, лауреат багатьох міжнародних літературних нагород, включаючи французький орден Почесного легіону, премію Crystal Award швейцарського Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) і «Грінцане-Кавур» Італії.
Найвідоміший його роман «Алхімік» переведений на 80 іноземних мов і внесений в Книгу рекордів Гіннеса як самий переклад в світі твір чинного автора. Видавши на різних мовах близько 300 мільйонів копій тридцяти своїх книг, романіст також став лідером за обсягом продажів творів, написаних на португальському за всю історію розвитку цієї мови.
П’єси Коельо, у яких міститься мудрість і глибина, іронія і доброта, – в репертуарі кращих театрів світу, а романи екранізовані.
Кількість опублікованих книжкових видань автора російською мовою в минулому році досягло 15 мільйонів примірників.
Дитинство і молодість Пауло Коельо
Майбутній автор бестселерів з’явився на світ 24 серпня 1947 року в Ріо-де-Жанейро в забезпеченій родині інженера. Навчався він у школі католицького ордену єзуїтів, де основним принципом педагогіки вважалося розвиток індивідуальних здібностей дітей, виховання честолюбства та духу суперництва.
Там у підлітка вперше проявилися художні устремління, бажання писати книги, інтроверсія і неприйняття традиційного життєвого шляху, які негативно сприйняли його рідні, помістивши його в психіатричну лікарню. Його лікували від шизофренії три роки, протягом яких він тричі втікав, і його повертали в медичний заклад.
Пізніше, за наполяганням батьків, він вступив в юридичну школу, залишивши мрію стати письменником. Однак через рік, у 1960-х, Пауло кинув навчання, приєднався до хіппі і відправився подорожувати по країнах Латинської Америки, Північної Африки і Європи, вживав наркотики.
Коельо повернувся в свою країну через кілька років, почав складати тексти пісень, співпрацюючи з відомими виконавцями, включаючи рок-зірок Елліс Режину, Риту, Рауля Сеихаса. Разом вони написали близько ста музичних композицій, в тому числі, гостросоціальних. Крім цього, Пауло захопився окультизмом, містикою, ідеями британського чорного мага і сатаніста Алістера Кроулі. Він також складався в бразильській осередку анархістів, працював у театральній трупі в якості актора і режисера, співпрацював з видавництвами як журналіст.
У 1974 році правлячі в країні військові власті звинуватили поета в антиурядовій діяльності і посадили у в’язницю. Врятувало письменника обставина його перебування в психлікарні – його визнали неосудним, неосудным і відпустили.
Початок кар’єри Пауло Коельо
В 1982 році відбулася подія, що стало поворотним пунктом у житті Коельо. У кафе Амстердама він познайомився з представником католицького чернечого ордену RAM, досліджує слово Боже, його обряди, який перетворює Євангеліє в повсякденне життя, змінюючи її. Він став духовним наставником Пауло.
Під його впливом у 1986-му поет здійснив паломництво – подолав шлях довжиною в 500 миль або приблизно в 800 кілометрів, в місто Іспанії Сантьяго-де-Компостела до усипальниці святого великомученика римської католицької церкви Якова і випробував прозріння.
Після цього він вирішив покинути прибуткову кар’єру поета-пісняра, слідувати своїй мрії – зайнятися написанням книг, кожна з яких згодом отримає визнання читацької аудиторії.
Натхненний поїздкою по святих місцях, Коельо описав Шлях Сантьяго (третій після Риму та Єрусалиму центр християнства) і дивовижні події, що відбуваються на ньому із звичайними людьми в романі «Щоденник Мага» або «Паломництво». Перша публікація в 1987-му році книги не мала такого успіху як «Алхімік», але викликала багаторазове збільшення кількості пілігримів на цьому Шляху.
У 1988 році письменник видав свою найбільш успішне, феноменальне з пошуку сенсу і глибині твір – «Алхімік». Спочатку було продано всього 900 примірників книги. Повторна публікація роману в 1994-му році в США зробила його першим світовим бестселером бразильського прозаїка і стала початком всесвітнього визнання.
Наступне добре прийняте твір Коельо – «Брида». Потім, як правило, Пауло писав один роман кожні 2 роки. Серед його робіт – «На березі Ріо-Пьедра села я й заплакала», «П’ята гора», «Вероніка вирішує померти», «Одинадцять хвилин», «Переможець залишається один». У загальній складності було продано близько 175 мільйонів книг романіста в більш ніж 170 країнах. Три з них – «Паломництво», «Валькірії» і «Алеф» – автобіографічні.
Істина від Пауло Коельо Майже всі книги одного з найбільш значущих авторів на планеті ставали важливою подією і викликали емоційні обговорення в літературному співтоваристві. Проте слід сказати, що деякі критики низько оцінюють або зовсім не сприймають творчість Коельо. Серед них – російська телеведуча Авдотья Смирнова, письменник Баян Ширянов, Дмитро Биков. Влада Ірану у 2011-му заборонили видавати і продавати в країні твори бразильського романіста.
Діяльність Пауло Коельо
Письменник – переконаний захисник прав людини. У 1996-му році він заснував Інститут свого імені, який надає підтримку бразильцям у разі порушення їх законних інтересів.
Романіст, в свій час визнаний Міжнародною правозахисною організацією Amnesty International в’язнем совісті, з 2013 року є членом її Керівної ради, а також Фонду Шваба за сприяння соціальному підприємництву.
Особисте життя Пауло Коельо
Письменник завжди користувався популярністю у жінок, починаючи з молодого віку. Першою його дружиною була Віра Рихтерон, югославка з Белграда. Вона була старша за нього на 11 років. Але шлюб був не довговічний, як і багато ставлення автора в той період.
У 25 років він познайомився з дівчиною по імені Адалжиза Еліана Ріос де Магальяэс (скорочено Жиза). Вона закінчила архітектурний факультет. Незабаром вони стали жити разом і потім одружилися. Ці відносини припали на часи хіпі і легальне вживання легких наркотиків. Але і вони скоро себе вичерпали.
Незабаром він взяв у дружини 19-річну Сесіль Макдауелл, яка була дочкою власника туберкульозної клініки. Але і цей шлюб розвалився через три роки.
Зараз Коельо одружився в четвертий раз. На початку 80-х років він познайомився з художницею Христиною Ойтисика. Саме вона змогла змусити письменника повірити в себе і організувала для нього подорож, під час якого він і познайомився з Жаном. Зараз Пауло разом з дружиною живе між Європою і Бразилією.
Домашнє завдання. Прочитати "Алхімік" Пауло Коельо. Виписати з твору повчальні відомі цитати у зошит(до 10 цитат).
Пауло Коельо «11 хвилин» (уривок) Письменника і мислителя, іноді називають «людиною епохи Відродження, яка дала світові розкутого, інтелігентного, що кидає виклик усталеним традиціям і порядкам індивідуума. За власним думку прозаїка, його заслуга полягає в тому, що на сторінках його оповідань-притч складне здається простим.
27.04.2020
Контрольна робота за темами: "Перехід до модернізму. Взаємодія символізму й імпресіонізму в ліриці. Ш.Бодлер, П.Верлен, А. Рембо, М. Метерлінк"
Початковий і середній рівні (кожна правильна відповідь — 0,75 бала; усього — 6 балів)
1. Ш. Бодлер започаткував модерністську течію:
а) футуризм;
б) символізм;
в) імпресіонізм.
2. Провідний мотив збірки «Квіти зла»:
а) невідворотності людської долі;
б) несумісності реальності й ідеалу;
в) безрезультатності пошуку краси.
3. «Альбатрос» належить до циклу віршів:
а) «Сплін та ідеал»;
б) «Паризькі картини»;
в) «Квіти зла».
4. Автором збірки «Квіти зла» є:
а) Ш. Бодлер;
б) В. Вітмен;
в) Ф. І. Тютчев.
5. «Пісню про себе» написав:
а) В. Вітмен;
б) А. А. Фет;
в) А. Рембо.
6.Збірку «Листя трави» написав:
а) Ш. Бодлер;
б) В. Вітмен;
в) Ф. І. Тютчев.
7. Імпресіонізм та символізм — течії:
а) романтизму;
б) модернізму;
в) реалізму.
8.«Батьком верлібру» часто називають:
а) Ф. І. Тютчева;
б) А. А. Фета;
в) В. Вітмена.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1,5 бала; усього — 3 бали)
9. Поясніть символіку вірша Ш. Бодлера «Альбатрос».
10. Розкрийте значення поняття символізм.
Високий рівень (3 бали за правильну, повну й аргументовану відповідь)
11. Виконайте одне із завдань.
а) Проаналізуйте одну з поезій А. Рембо.
б)Проаналізуйте одну з поезій Ш. Бодлера.
13.04.2020
Тема. Моріс Метерлінк
"Синій птах"
Перегляд відео до уроку:
До Вашої уваги фільм "Синій птах" за мотивами драми Моріса Метерлінка
Домашнє завдання. Читати драму "Синій птах" М.Метерлінка або переглянути фільм.
06.04.2020
Тема. Артюр Рембо. "Голосівки", "Моя циганерія"
Перегляд відео:
Домашнє завдання. Аналіз вірша А. Рембо "Голосівки", "Моя циганерія"(один на вибір)
30.03.2020 30 березня
Класна робота
Тема.
Поль Верлен. «Поетичне мистецтво», «Осіння пісня». Зображення пейзажів природи
і душі в «Осінній пісні». Сугестивність, музичність, живописність лірики.(запис у зошити)
«Найбільш оригінальний, грішний, містичний. Найбільш
натхненний і справжній серед сучасних поетів», — так висловлювався Анатоль
Франс про Поля Верлена. Пристрасний і неврівноважений, чутливий і надзвичайно
емоційний, богемний митець і скандальний в’язень — таким був визнаний майстер
імпресіонізму, зачинатель символізму у французькій поезії — Поль Верлен, якого
1891 року визнали «Королем поетів»… Про нього і йтиметься сьогодні на уроці.
Вірш
П. Верлена «Поетичне мистецтво» став поетичним маніфестом символізму. Написаний
1874 року, а надрукований 1882-го. «Найперше - музика у слові», - такою є
головна теза поета. Поняття музикальності він трактує досить широко. Це
подолання в поезії всього, що заважає ліричному самовираженню: законів логіки,
звичайних форм віршування, точності змісту. Поет, за Верленом,- медіум, яким
керує інтуїція, а не логіка.
Того ж року (1874), крім «Поетичного
мистецтва», вийшла збірка П. Верлена «Романси без слів», що структурно містить
три розділи: «Забуті арієти», «Бельгійські пейзажі» та «Акварелі».
Серед дев’яти «забутих арієт» (арієта -
невелика арія, проста за викладом і пісенним характером мелодія) найвідомішою є
поезія «Так тихо серце плаче» (переклад М. Рильського).
Поетичне
мистецтво
Найперше — музика у слові!
Бери ж із розмірів такий,
Що плине, млистий і легкий,
А не тяжить, немов закови.
Не клопочись добором слів,
Які б в рядку без вад бриніли,
Бо наймиліший спів — сп'янілий:
Він невиразне й точне сплів,
В нім — любий погляд з-під вуалю,
В нім — золоте тремтіння дня
Й зірок осіння метушня
На небі, скутому печаллю.
Люби відтінок і півтон,
Не барву — барви нам ворожі:
Відтінок лиш єднати може
Сурму і флейту, мрію й сон.
Винищуй дотепи гризькі ті,
Той ум жорстокий, ниций сміх,
Часник із кухонь тих брудних —
Від нього плач в очах блакиті.
Хребет риториці скрути
Та ще як слід приборкай рими:
Коли не стежити за ними,
Далеко можуть завести.
Хто риму вигадав зрадливу?
Дикун чи то глухий хлопчак
Скував за шаг цей скарб, що так
Під терпугом бряжчить фальшиво?
Так музики ж всякчас і знов!
Щоб вірш твій завше був крилатий,
Щоб душу поривав — шукати
Нову блакить, нову любов,
Щоб мчав, де далеч непохмура,
Де чари діє вітерець,
Де пахне м'ята і чебрець...
А решта все — література.
Бери ж із розмірів такий,
Що плине, млистий і легкий,
А не тяжить, немов закови.
Не клопочись добором слів,
Які б в рядку без вад бриніли,
Бо наймиліший спів — сп'янілий:
Він невиразне й точне сплів,
В нім — любий погляд з-під вуалю,
В нім — золоте тремтіння дня
Й зірок осіння метушня
На небі, скутому печаллю.
Люби відтінок і півтон,
Не барву — барви нам ворожі:
Відтінок лиш єднати може
Сурму і флейту, мрію й сон.
Винищуй дотепи гризькі ті,
Той ум жорстокий, ниций сміх,
Часник із кухонь тих брудних —
Від нього плач в очах блакиті.
Хребет риториці скрути
Та ще як слід приборкай рими:
Коли не стежити за ними,
Далеко можуть завести.
Хто риму вигадав зрадливу?
Дикун чи то глухий хлопчак
Скував за шаг цей скарб, що так
Під терпугом бряжчить фальшиво?
Так музики ж всякчас і знов!
Щоб вірш твій завше був крилатий,
Щоб душу поривав — шукати
Нову блакить, нову любов,
Щоб мчав, де далеч непохмура,
Де чари діє вітерець,
Де пахне м'ята і чебрець...
А решта все — література.
ОСІННЯ ПІСНЯ
Неголосні
Млосні пісні
Струн осінніх
Серце тобі
Топлять в журбі,
В голосіннях.
Блідну, коли
Чую з імли -
Б'є годинник:
Линуть думки
В давні роки
Мрій дитинних.
Вийду надвір -
Вихровий вир
В полі млистім
Крутить, жене,
Носить мене
З жовклим листям.
Неголосні
Млосні пісні
Струн осінніх
Серце тобі
Топлять в журбі,
В голосіннях.
Блідну, коли
Чую з імли -
Б'є годинник:
Линуть думки
В давні роки
Мрій дитинних.
Вийду надвір -
Вихровий вир
В полі млистім
Крутить, жене,
Носить мене
З жовклим листям.
Аналіз вірша «Осіння пісня»(читати):
Рік публікації – 1866.
Збірка — «Сатурнічні поезії»
Цикл – «Сумні пейзажі»
Вірш складається з трьох строф, по шість чотиристопних рядків у кожній. Це один з наймузичніших творів поета. Особливої
мелодики Верлен досягає за допомогою алітерацій та асонансів. Наприклад, у
першій строфі присутня алітерація «l», «n» та асонанс «on», у другій строфі
використано асонанс «iens» і алітерацію «j», «v». Вірш французького поета Поля
Верлена “Осіння пісня” наповнений сумом і тугою. Автор зіставляє настрій
головного героя і осінь, коли в’яне природа, і вітер зриває мертвий листок з
гілки. Також можна описати душевний стан героя – його душа, як листок,
зривається і летить в сіру далечінь. Все навколо стає непомітним і похмурим.
Автор згадує роки своєї юності і на його очі навертаються сльози. Він показує
осінь не як золоту пору, а як захід життя, коли природа в’яне. Емоційний фон
вірша створює мелодія кожного рядка – сумна, тривожна, легка. Струни осінніх
скрипок хвилюють душу. Змінюються пори року, змінюється людина, її відчуття.
Осінь – час переосмислення минулого, налаштування на нові події і враження.
Основні образи поезії – осінь, вітер, листя, струни, годинник, скрипка
мають глибоке символічне значення. Осінь у цьому вірші зображається не тільки
як пора року, а й як журба, утома, втрата чогось прекрасного, наближення кінця.
Чому сумує ліричний герой, чому тужить за минулим? Хто знає… У вірші не
випадково з’являється символічний образ годинника, що відраховує миттєвості.
Сухим листком осіннього листопаду стає душа ліричного героя, що
потрапила під владу фатальної долі.
Домашнє завдання. Знати
біографію письменника. Письмово аналіз вірша «Поетичне мистецтво» у
зошиті(зробити фото і надіслати на едмодо у коментарі)
Комментариев нет:
Отправить комментарий